Te vagy a hősöm

Nem szokásom idézettel kezdeni a mondandómat, most mégis megteszem. Egyik kedvenc dalomban ezt éneklik a Vad Fruttik: „Nekem te vagy a hősöm, kire fel kell, hogy nézzek, milliókkal együtt lélegzel – tudom, érzed: Lehetnél te is, lehetek én is az az egy, az az egy.” 

Amikor végiggondoltam, hogy nekem milyen hőseim, példaképeim voltak gyerekkoromban, sőt még utána is, meglepődtem, olyan sok eszembe jutott. Most mégsem őróluk írok (ki-ki idézze fel a sajátjait, és mosolyogjon: nahát, ezért a sztárért rajongtam azelőtt? De gáz!), hanem két hétköznapi hősről, a közelmúltból.

Az egyik egy buszvezető. Átlagos külsejű, fiatal sofőr, egy budapesti járaton. Már vége volt a reggeli rohamnak, elkoptak a megállóból az emberek, egyetlen bácsika álldogált ott, kissé céltalanul, elárvulva. Csak akkor vettem észre, hogy vak, mikor gyalogosan odaértem a megálló mellé. Éppen begördült egy busz, páran leszálltak, és szaladtak dolgukra, de nem szállt fel senki. A bácsi csak állt. Mire az egész helyzetet átgondolhattam volna, a sofőr leugrott a járműről, és odament hozzá. Kedvesen megkérdezte: „A 212-es busz vezetője vagyok. Engem tetszik várni?” 
Bevallom, kis híján könnybe lábadt a szemem. A szavaiból áradó kedvességtől, a szégyenkezéstől, hogy én miért nem kapcsoltam gyorsabban, és végül attól, hogy ez milyen szomorú: manapság egy ilyen esettől szinte könnyekig meghatódik az ember, pedig ennek kellene a normálisnak, mindennaposnak, magától értetődőnek lennie. A bácsinak is talán ez lehetett a délelőtt fénypontja: valaki észrevette a szükségét, valakihez bátran odafordulhatott. Magamban kineveztem a vezetőt a nap hősének.

A másik történet. Mögöttem ült a buszon egy hat-hét éves forma lányka az édesanyjával. Orvoshoz utaztak, aki „majd belenéz az orrába és a szájába”. Ennek a kislány nem nagyon örült, de nyugodtan tudomásul vette, hogy bizony, most nincs más választása, ha meg akar gyógyulni. Abba is beletörődött, hogy a vizsgálat előtt nem ehet semmit, mert már otthon megmosta a fogát, és nem tudnak útközben fogkefét venni. Addig ihat egy kis teát, majd a doktor bácsi meglátogatása után kap valamit a pékségből. Az igen okos kislány meglehetősen náthás hangján élménybeszámolót tartott belül ülő édesanyjának a kinti látnivalókról, majd az iskolára terelődött a szó:
– A Petra mondta nekem, hogy ha hívő akarok lenni, járjak hittanra. 
– Ő hittanra jár? 
– Igen, és menjek én is, mert ő már hívő.

Elsőre viccesen aranyosnak tűnt ez a rövidke párbeszéd, megpróbáltam az ablakon kinézéssel leplezni mosolygásomat, de később arra gondoltam, hogy ebben a kis Petrában mekkora lélek lakozik. Bátran hívja – a feltételezhetően erkölcstanra járatott – osztálytársát, nem tart semmitől. Sem kinevetéstől, sem lehülyézéstől, egyszerűen csak gyermeki bizalommal fordulva a másikhoz, elmondja a lényeget. Ő már hívő. És ez a kis náthás is legyen az, mert ez jó dolog. Végső soron ez a lényeg. Elmondani, hogy igen, gyere te is, mert itt valami jó történik. Ezért hős és példakép az én szememben Petra, akkor és ott ő volt az, akinek szólnia kellett, és meg is tette. Így hívunk mindenkit a Csillagpontra: gyere te is, mert valami jó történhet veled.

Jezsoviczki Noémi

Hasonló anyagaink

Mindenki OK

Mit tart a pszichológia a bizalomról? Mitől függ, hogy az egyik ember tud bízni, míg a másik kevésbé, sokan pedig örökké bizalmatlanok?

Akiben bíznak – és akiben soha

Van egy lányom. Bízik bennem. Neki ez a viszony – hogy ő bízik, én pedig szilárdan ott állok mögötte, és bízhat bennem – a világ legtermészetesebb ...

Hozzászólások